Başarılı Mesajlaşma ve Çağrı Senaryosu Nasıl Yapılır?

Yönlendirme sunucu ile mesajlaşmasını gerçekleştiren istemci, hedef IP adresini öğrendikten sonra yeni bir oturum başlatmak üzerede INVITE mesajını bu adrese göndermiştir. Aşağıdaki Şekil III.10’da görülen mesajlaşma yapısı 10.0.13.2 IP adresli X marka ağ geçidi üzerinden çıkan 5000 numaralı kullanıcı ile 10.11.25.25 IP adresli Y marka ağ geçidinden hizmet alan 3223 numaralı kullanıcı arasında gerçekleşen SIP mesajlaşmasına aittir.

5000 kullanıcısı tef.com alanı içerisinden başka bir alanda tanımlı olan 3223 kullanıcısına INVITE mesajını göndermiştir. INVITE mesajı içerisinde aynı zamanda SDP protokolü kullanarak gerçekleşen bu çağrının G.729 ses kodlayıcı kullanarak yapılmasını istediğini belirtmiştir. İki kullanıcı arasındaki bant genişliğinin kısıtlı olması sebebiyle, daha az bant genişliğinde yüksek performans gösteren bu ses kodlayıcısı tercih edilmiştir.
Burada gönderilen SIP INVITE mesajının yapı olarak bir önceki başlıkta SIP Yönlendirme Sunucusuna gönderilen INVITE mesajından hiçbir farkı yoktur. Tek fark, INVITE mesajı hedef adres olarak sunucuyu değil, hedef IP adresi olarak 10.11.25.25 gösteriyor olmasıdır.

Ardından herhangi bir teyit almadan sabit olarak gönderilen 100 Trying (Deniyor) mesajı karşı tarafa gönderilmiştir. Burada 3223 kullanıcısının aramayı karşılayacak durumda olup olmadığı sorgulanmaz, amaç sadece karşı tarafa isteminin değerlendirildiğini bildirmektir ki karşı taraf isteminin sonuçsuz kaldığı şekilde yorumlamasın. X marka ağ geçidi 3223 numaralı kullanıcının yerinde ve çağrıyı karşılayabilecek durumda olduğunu teyit ettikten sonra çağrı bildirimini gerçekleştirmiş ve istemciye 180 Ringing (Çalıyor) mesajı göndermiştir. 100 Trying ve 180 Ringing mesajlarının ardından gönderilen PRACK mesajının amacı, arayan kullanıcının 1xx mesajlarının sorunsuz bir şekilde ulaştığını karşı tarafa bildirmesidir. PRACK mesajı arayan kullanıcıdan arayan kullanıcıya gönderilmektedir ve 200 OK yanıtı ile karşı taraftan onaylanmıştır.

Bir sonraki adımda gelen 200 OK SDP mesajı, INVITE mesajında gönderilen SDP paketinin kabul edildiğini ve karşı tarafın da G.729 ses kodlayıcısı kullanarak konuşabileceğini onayladığı anlamına gelir. Arayan kullanıcı ACK mesajı göndererek 200 OK yanıtını aldığını teyit etmiş ve artık her iki kullanıcı da birbirine RTP (Real Time Protokol) üzerinden ses paketleri göndererek konuşmayı başlatmıştır.

Görülen işaretleşme SIP ağ geçidi üzerinden alınıp VoIP sinyalleşme paketlerini gösterecek şekilde filtrelendiği için RTP paketlerini burada görememiş bulunmaktayız. RTP paketleri ağ geçidinde sinyalleşme kanalından farklı bir kanal olan konuşma kanalı üzerinden gönderilmiştir. 221. saniyeden 229. saniyeye kadar sürdüğünü görülen konuşma daha sonra arayan kullanıcının BYE mesajı göndererek oturumu sonlandırma talebini iletmiştir. Karşı taraf 200 OK göndererek kabul etmiş ve oturum sonlanmıştır.

Burada dikkat etmemiz gereken husus, SDP paketi içerisinde gönderilen G.729 ses kodlayıcısı Ses Algılama ve Bastırma özelliğini kullanma talebi ile karşı tarafa gitmiştir. Aşağıdaki Şekil III.11’de görülen ―annexb=yes‖ satırı bu anlama gelmektedir. Karşı taraf bu parametreyi okuyup yorumlayabildiği için oturum başarılı bir şekilde gerçekleşebilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir